Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Aυτοκτονία...

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε 17 πόντους στην επανάληψη και οδηγήθηκε μόνος του στη γκιλοτίνα χάνοντας μέσα απ' τα χέρια του μια νίκη... μισή πρόκριση (54-58 η Ρεάλ).
Η απρόσμενη νίκη της Ουνικάχα στη Μόσχα έδωσε δύο επιλογές στον Παναθηναϊκό: Εγκατάσταση στην κορυφή του ε' ομίλου με τη δυνατότητα να παραμείνει σε αυτή με νέα εντός έδρας νίκη επί της Μπάμπεργκ (1/2) ή πισωγύρισμα και σχετικό άγχος για τις υπόλοιπες 9 αγωνιστικές του ΤΟΡ 16. Πλέον άπαντες περιμένουν να δουν πώς θα εξελιχθεί το δεύτερο σενάριο.
Η άμυνα έδωσε το ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά η επίθεση ήταν απούσα κυρίως στην τέταρτη περίοδο κι οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κατάφεραν να προκαλέσουν συμφόρηση στην κορυφή με 4-1 παρέα στις Ρεάλ Μαδρίτης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι Αναντολού Εφές. Αντ' αυτού άφησαν την αντίπαλό τους να συνεχίσει αήττητη, ενώ οι ίδιοι υποχώρησαν στο 3-2, αλλά μπροστά απ' τις Ουνικάχα (2-3) και Ζαλγκίρις Κάουνας (2-3).